اشکال مرموز

در طراحی وب سایت مراقب اشکال هندسی مرموز باشید!!!

آشنایی با قواعد ژستالت برای طراحی:

کلمه ی ژستالت ( gestalt ) کلمه ای آلمانی به معنی شکل و فرم می باشد و به اوایل قرن ۲۰ با شکل گیری و اقدامات فیلسوفان در این زمینه بر می گردد.

چهار خصوصیت در قواعد ژستالت عبارتند از:

  • ظهور و شکل گیری یک تصویر:بشر برای شناسایی یک تصویر طرحی کلی آن تصویر را به خاطر می سپارد. سپس تصویر به خاطر سپرده را با ذهنیت خود از آن تصویر وفق و در آخر جزئیات آن را بررسی خواهند کرد.1x1.trans اشکال مرموز
  • اصلاح کردن اشکال:

مغز انسان تمایل به کامل نمودن اشکالی که منسجم و کامل نیستند دارد و در همین بخش باید بی نهایت دقت کرد تا چیزی که مورد تصور یک کاربر از سایت شما می باشد را رعایت کرد .

 

1x1.trans اشکال مرموز

روانشناسی ایتالیایی به نام گایتانو کانیتسا این مثلث را ارائه داد. وی قصد داشت با این کار نشان دهد که مشاهدات عینی دیگران، نشان دهنده واقعیت نیست و تصاویر بر اساس   الگوهای ذهنی مشخص دیده می شوند. جالب است بدانید مثلثی که در تصویر می بینید، وجود ندارد و تنها خطای دید است.

  • چندپایداری یا MULTISTABILITY

اگر یک تصویر بیشتر از یک تعبیر و توجیه داشته باشد ذهن انسان همزمان قادر به تعبیر هر دو شکل ندارد. مفهوم اصلی شکل معمولا تعبیری است که باید در رابطه با  آن دقت  بیشتری شود.

1x1.trans اشکال مرموز

در شکل فوق، بینندگان آن را یک پیرزن پیر تعبیر می کنند اما با کمی دقت مفهوم اصلی این شکل یک زن جوان می باشد.

تمام سعی خود را در طراحی وب سایتتان و انتخاب شکل مناسب بکنید…

  • تغییر پذیری اشکال

تغییر پذیری اشکال در مقیاس، تفاوت های جزئی و نحوه ی چرخش آنها دارد.به عنوان مثال در شکل زیر

1x1.trans اشکال مرموز

در شکل A آیتم ها متفاوت از شکل B وهمچنین همان اشکال موجود در A شبیه به اشکال موجود در B,C می باشند. اگرچه از نظر چرخش و اندازه متفاوت از هم هستند.

این خصوصیت تاثیر مستقیمی بر روی طراحی سایت ندارد اما جهت بهینه شدن سایتتان نکاهی اساسی به آن باید داشت.

دید بصری و نحوه ی وفق دادن تصاویر به خودی خود توسط ذهن استدلالگری بشر انجام می پذیرد از این رو استفاده ازقراردادها و الگوهای مطرح شده در بین انسانها تا حدودی از چنین خطاهایی جلوگیری خواهد کرد. پس مراقب الگوهای مطرحی خود برای نمایش کسب و کارتان در حوزه ی سایت و دنیای دیجیتال باشید.

مرضیه واعظ  (کارشناس تولید محتوا-تیم ترنج)

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


2 + دو =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>